Kwas pirogronowy
Kwas pirogronowy jest alfa-ketonokwasem występującym w jabłkach, sfermentowanych owocach i occie. Kwas pirogronowy kiedy zostaje zastosowany w większym stężeniu i pozostawiony na dłuższy okres czasu dochodzi do penetracji na poziomie warstwy brodawkowatej skóry właściwej. Na poziomie naskórka kwas pirogronowy działa przeciwzaskórnikowo, rozjaśnia, poprawia koloryt skóry, działa antybakteryjnie i zmniejsza grubość warstwy rogowej. Natomiast na poziomie skóry właściwej pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny czyli włókien odpowiedzialnych za młody wygląd skóry. Kwas pirogronowy działa antybakteryjnie, znacznie obniża pH skóry dzięki czemu pomaga leczyć trądzik i zanieczyszczenia. Zmniejsza przyleganie komórek naskórka, rozluźnia ich połączenia dzięki czemu warstwa rogowa jest cieńsza, a nasza skóra jest jak nowa.
Wskazania do peelingu pirogronowego:
- trądzik w fazie aktywnej
- trądzik różowaty
- łojotok
- blizny potrądzikowe
- hiperpigmentacje pozapalne
- melasma
- fotostarzenie skóry
- zmarszczki
- rogowacenie przymieszkowe.
Przeciwwskazania:
- opryszczka
- poważne stany zapalne skóry
- atopowe zaapalenie skóry
- łuszczyca
- zabiegi chirurgiczne na twarzy do 2 miesięcy wstecz.
KWAS MIGDAŁOWY:
Kwas migdałowy należy do grupy kwasów alfa-hydroksylowych (AHA), o działaniu złuszczającym, antybakteryjnym i przeciwstarzeniowym. W naturze kwas ten występuje w gorzkich migdałach, z których to w wyniku kontrolowanej hydrolizy otrzymuje się kwas migdałowy stosowany zarówno w kosmetyce, jak i farmacji. Wśród kwasów z grupy AHA, kwas migdałowy wyróżnia się silnym działaniem antybakteryjnym i odkażającym. Reguluje on odnowę komórkową, złuszczając wierzchnie warstwy naskórka, tym samym poprawia strukturę i koloryt skóry oraz działa przeciwzmarszczkowo, z drugiej strony wykazuje silne działanie antybakteryjne, dzięki temu łagodzi stany zapalne skóry, goi wypryski i zmiany trądzikowe. Jest to kwas AHA, który najsilniej stymuluje produkcję kwasu hialuronowego w skórze. Dzięki większej wielkości cząsteczek oraz działaniu łagodzącemu, kwas migdałowy jest lepiej tolerowany, nawet przez wrażliwe cery naczynkowe. W porównaniu z kwasem glikolowym nie powoduje podrażnienia, zaczerwienienia, silnego łuszczenia skóry oraz przebarwień pozapalnych. Z tego powodu peelingi kwasem migdałowym są polecane przez cały rok, również latem, jednak to nie oznacza, że podczas stosowania produktów z kwasem migdałowym ochrona przeciwsłoneczna nie jest wymagana.
Właściwości i działanie kwasu migdałowego:
- silne działanie antybakteryjne i regulujące, polecany w przypadku wyprysków trądzikowych i zaskórników.
- działanie przeciwzmarszczkowe, poprawa struktury skóry, wygładzenie zmarszczek powierzchniowych.
- wpływ na produkcję kwasu hialuronowego w skórze, co zapewnia ujędrnienie skóry.
- rozjaśnienie przebarwień posłonecznych, pozapalnych, w przypadku melazmy i piegów. Brak skutków ubocznych w postaci ciemnienia przebarwień, możliwych w przypadku hydrochinonu i kwasu glikolowego.
- działanie łagodzące, brak silnych podrażnień, łuszczenia i zaczerwienienia podczas kuracji.
- polecany jako przygotowanie skóry do silniejszych peelingów i zabiegów złuszczających, ułatwia późniejszą regenerację skóry i zapobiega pojawianiu się stanów zapalnych.